Šéf Bank of England Andrew Bailey varoval britské firmy před dalším zvyšováním cen. Spolu s nimi totiž porostou i úrokové sazby. Vysoká inflace dle jeho slov neprospívá nikomu. Banka však zlepšila svůj výhled pro britskou ekonomiku na letošní rok. Informují o tom BBC News a The Telegraph.
Šéf britské centrální banky Andrew Bailey firmy varoval, že zvyšování cen povede i k dalšímu zvyšování úroků. Ubezpečil, že nepozoroval žádné důkazy o nadbytečném zdražování. Chápe, že ceny musejí odrážet reálné náklady, a ty jsou dnes vysoké.
Podle stanice BBC News ale varoval, že pokud se vysoká inflace v britské ekonomice „usadí“, Bank of England bude nucena jednat. Zvyšování úroků totiž vede ke zdražování půjček a menší poptávce spotřebitelů, čímž tato politika brzdí růst cen.
Bank of England chief warns of further interest rate hikes if firms raise prices – business live https://t.co/gyNIqAKcxb
— Guardian news (@guardiannews) March 24, 2023
Banka opět navýšila úroky o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta, píše list The Telegraph. Inflace totiž v únoru dosahovala stále vysoké hodnoty 10,4 procenta. Nejvíce ji přitom stimulovaly rostoucí ceny potravin, jako jsou mléčné výrobky a ovoce.
Bank of England, stejně tak jako ostatní centrální banky, si klade za cíl snížit tempo zdražování na 2 procenta. I když inflace v Británii zpomaluje, stále vytváří tlak na životní náklady domácností, zejména těch chudých.
Optimistický výhled pro letošní rok
„Vyšší inflace opravdu neprospívá nikomu,“ sdělil Bailey a pokračoval: „Ubližuje lidem, zvláště pak těm nejméně bohatým ve společnosti.“ Navzdory vysoké inflaci však maloobchodní prodej v Británii za měsíc únor vzrostl o 1,2 procenta.
Jedná se o největší měsíční hodnotu od října loňského roku. Nejlepší výsledky zaznamenaly diskontní obchodní domy, ale také obchody s potravinami. Úřad pro národní statistiku uvedl, že lidé naopak méně utráceli v hospodách a restauracích.
Bank of England očekává, že inflace v blízké budoucnost zpomalí nad původní očekávání a odhaduje mírný růst britského hrubého domácího produktu (HDP). Ještě v únoru přitom predikovala propad o 0,4 procenta.
Bank of England následovala zvýšením úroků americkou centrální banku. Federální rezervní systém (Fed) zvýšil úroky o 0,25 procentního bodu. Jako maximální hranici výše sazeb přitom určil 4,75 až 5,1 procenta.
Evropská centrální banka zvýšila úroky minulý týden, a sice o půl procentního bodu. Banky zvyšují úroky nehledě na turbulence v bankovním sektoru. Právě vysoké úroky částečně zavinily pád bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank.